×


Přihlaš se

Nahoru

Služby

Nejčastější mýty ve fitness světě:
6 jídel denně a doplňky stravy


Všiml jsem si, že mezi fitness začátečníky koluje několik nešvarů. Pod vlivem reklamy a neodborných článků se domnívají, že musí užívat suplementy, jíst 6krát denně a večer už nejíst vůbec. Jak to doopravdy je? Co je pravda a mýtus?

Chci být ve formě, musím jíst 6 jídel denně

Tento výrok ve světě fitness slyšel snad každý. Jenže abychom jej dodržovali, museli bychom mít nařízený budík na každé 2 hodiny a začít jíst, ať se děje co se děje. Nemáš hlad? Smůla. Máš to v jídelníčku a přes to nejede vlak. Spíš než zábavou to zavání otročinou. A co když zapomeneš? Začneš mít s největší pravděpodobností výčitky. A ty vedou ke stresu. V nejhorším případě se od své cesty za vitálnějším já odkloníš a veškerá snaha přijde vniveč.

Jak to s 6 jídly denně tedy je? Důležité pro tebe je pravidelné jídlo a jeho množství, které za celý den sníš. Pauzy mezi jídly nemusí být 2 hodiny, měly by však být pravidelné. Přijde mi mnohem snazší mít 3 hlavní jídla během dne. A když ti nevyhovují 3 porce, vytvoř si vlastní jídelní plán s více/méně jídly. Každý jsme jiný, máme jiné potřeby a cíle. Jsi-li štíhlý typ (ektomorf) a chceš přibrat, musíš opravdu hodně jíst. V takovém případě bude potřeba rozdělit denní příjem na více porcí. Klidně se i můžeš dostat na 4 a více jídel denně. A jak často jíst při hubnutí? Opět je to velmi individuální a nezáleží na tom, jak často jíš, ale co a kolik.

Držím dietu, tak moc nejím a hlavně po 17. hodině

Druhým opakem je jídlo až příliš škrtit a mít z každého sousta výčitky. Ve výsledku to vypadá tak, že nesnídáš, kolem oběda máš malou porci jídla a zbytek dne doma pozobáváš. Běda pokud máš poslední jídlo po 17. hodině. To si už představuješ, jak to panděro roste. Máš výčitky a jdeš to vyběhat. Pohyb ti sice dělá fajn, ale pořád tě hryže svědomí a pronásleduje tě hlad a chutě...

Tělo je chytré. Pokud mu dáváš málo paliva, všimne si toho a začne si při každé příležitosti ukládat do zásob na horší časy. Přestaň se bát jídla. Základem je zkombinovat jídlo, aby bylo energeticky bohaté, obsahovalo všechny důležité makroživiny a zároveň tě zasytilo.

A co s posledním jídlem před spaním? Jíst, či nejíst po 17. hodině? Poslední jídlo před spaním je individuální a odvíjí se od kvality spánku. Neměj strach z toho, že 2 hodiny před spaním se navečeříš a automaticky přibereš. O tom rozhoduje pouze kvalita jídla a celkové množství přijaté energie za den

Začínám cvičit ve fitku, které doplňky stravy si mám koupit?

“Protein, BCAA, kreatin, carnitin… co z toho si mám koupit a kde?” Ostatní v posilovně to používají a vypadají dobře. Skoro všichni svalnatci a vyrýsované slečny na bannerech a sociálních sítích používají fitness doplňky stravy. Chceš být jako oni? Zapomeň pro začátek na všechny proteiny a BCAA. Pokud nemáš vyřešené základy, nikdy nepostavíš dům. Doplňky stravy jsou až na samotném vrcholu pyramidy. Všechno, co se v nich nachází, najdeš v základních potravinách. Protein jsou bílkoviny a ty najdeš v mase a mléčných výrobcích, stejně tak BCAA (aminokyseliny). Pokud jíš vyváženě a přijímáš během dne dostatek živin, žádné doplňky stravy nepotřebuješ. Suplementy jsou vhodné především pro aktivní sportovce, kteří ladí své stravovací návyky a mají extrémně zvýšené potřeby.

Chci zhubnout tuk kolem pasu, jaké cviky mám dělat?

Neočekávej, že při posilování břišních svalů snížíš lokálně množství podkožního tuku. Tak to nefunguje. Tuk se ti odbourává souměrně ze všech partií. Také musíš brát v potaz, že každý má predispozice pro ukládání zásob jiné. Jak množství, tak místa. Tobě se může ukládat tuk na břiše, kamarádovi zase v bocích a hýždích.

Pokud hledáš návod, jak se zbavit tuků na břiše, začni v kuchyni. Hubnutí břicha začíná u tvých stravovacích návyků a přidání pohybu. Optimální je také navýšit množství svalové hmoty, která zvyšuje spotřebu energie v klidové fázi (bazální metabolismus). Ve výsledku to funguje tak, že pálíš více tuků i při nic nedělání, třeba když odpočíváš v posteli. A to zní fajn, ne?

Co největší rozsahy jsou nejlepší

Co tím myslím? Hezkým příkladem je dřep, kde se za každou cenu snažíme dostat co nejníže. Jakmile je ale omezená pohyblivost v kyčelním kloubu (ať už z funkčního nebo strukturálního důvodu), pohyb se v určitém okamžiku zastaví. My ale chceme níž, a tak přesuneme pohyb do jiného segmentu. Pokračujeme tedy náklonem pánve vzad (retroverze), vbočením kolen (valgozita), případně spadnutím kotníků dovnitř (pronačního postavení chodidel). A už to pak jde všechno ruku v ruce. Na podsazení pánve reaguje páteř. Ta se začne hrbit a z přirozené prohnuté křivky v bederní části se stane vyhrbená křivka. Začne se také vyvíjet stres na meziobratlové ploténky a další segmenty pohybového aparátu.

Když se budeš často takto přetěžovat, může se časem objevit bolest, která tě bude limitovat v tréninku. Budeš si muset dávat pauzy, které časem budou delší a delší. Zvýšená mobilita v kloubech navíc přispívá k jejich rychlejšímu opotřebení a nestabilitě. Proto vždy dbej na centrované postavení kloubů. Tedy aby při pohybu nedocházelo k páčení segmentů. Ať už ve fitness, józe či v dalším cvičení.

Další články